لوله و تیوب فلزی

2023/11/04 بدون نظر لوله گالوانیزه

پرکاربردترین لوله‌های موجود در بازار، لوله و تیوب فلزی هستند. این لوله و تیوب فلزی برای موارد مختلف در صنعت به کار می‌روند. انتقال گاز، انتقال آب، انتقال فاضلاب، برای تجهیزات پتروشیمی، به عنوان شافت برخی از تجهیزات و … از جمله مواردی هستند که می‌توانند در این موارد به کار برده شوند.به طور کلی، لوله‌های فلزی را به دو قسمت پایپ و تیوب می‌توان تقسیم کرد. تیوب ها شامل لوله‌های مسی، لوله‌های آلومینیوم، کاپرنیکل، تیتانیوم و … هستند که در بازار ایران در برخی موارد موجود هستند و در برخی موارد موجود نیستند. باید توجه داشته باشید که نوع لوله بعد از طراحی مکانیکی، باید با توجه به فشار و فلو مورد نظر انتخاب شود که طبق استانداردهای مختلف، در جدول‌های به خصوصی آورده شده است.

  • لوله‌ی آهنی
  • لوله‌ی استیل
  • لوله یا تیوب مسی
  • لوله یا تیوب از جنس‌های فلزهای رنگی دیگر (برنج، آلومینیوم، تیتانیوم، کاپرنیکل و …)

مزایا

مزیت‌های استفاده از لوله و تیوب فلزی عبارتند از:

  1. استحکام و مقاومت: لـوله و تیوب فلزی به دلیل خصوصیت مقاومت و استحکام فلزات، قابلیت تحمل فشار و بارهای سنگین را دارا می‌باشند.
  2. انعطاف‌پذیری: لوله و تیـوب فلـزی از جنبه انعطاف‌پذیری، قابلیت خم شدن و تنظیم شکل را دارا هستند، که به راحتی با تغییر اندازه و شکل می‌توانند به ساختارهای مختلفی تنظیم شوند.
  3. مقاومت در برابر حرارت و آتش: برخی از لوله‌ها و تیوب‌های فلزی می‌توانند در برابر دماهای بالا، حرارت و آتش مقاومت نشان دهند، که مناسب برای کاربردهای صنعتی مانند صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می‌باشند.
  4. قابلیت اتصال و انتقال: لولـه و تیـوب فلـزی به راحتی می‌توانند با استفاده از اتصالات فلزی مناسب به یکدیگر متصل شوند، که امکان انتقال سیالات و گازها را فراهم می‌کند.
  5. مقاومت در برابر زنگ زدگی: لوله و تیوب‌های استیل و آلومینیوم دارای خصوصیات ضدزنگ بوده و در برابر اکسیداسیون و خوردگی مقاوم هستند.

استفاده از لوله و تیوب فلزی در صنایع ساختمانی، نفت و گاز، پتروشیمی، خودروسازی، الکترونیک، صنایع غذایی، تاسیسات و سیستم‌های آب و فاضلاب، صنایع دریایی و بسیاری از صنایع دیگر رایج است.

تفاوت لوله و تیوب

مهم ترین تفاوت لوله و تیوب در مشخصات ابعادی آنهاست. در ادامه درمورد مشخصات لوله و تیوب صحبت خواهیم کرد.

مشخصات ابعادی لوله

معرفی ابعاد لوله از طریق مشخصه ای به نام قطر اسمی که در سیستم متریک و سیستم اینچی نمایش داده می شود. لوله ها اغلب در سایز های 1.8 تا 80 اینچ تولید می شوند. قطر خارجی لوله همان قطر بیرونی است که به آن قطر واقعی نیز می گویند.

مشخصات ابعادی تیوب

در مشخصات ابعادی تیوب اندازه یا همان قطر خارجی مطرح است. در واقع اگر بگوییم تیوبی با اندازه 5 اینچ یعنی قطر خارجی آن دقیقا 5 اینچ است. به نکته ای که باید توجه کرد این است که معمولا سایز تیوب ها کوچکتر از لوله هاست و حداکثر سایز تیوب های موجود در بازار 12 اینچ است.

تفاوت ظاهری لوله و تیوب

به علاوه تفاوت ابعادی ممکن است از لحاظ ظاهری نیز این دو با یکدیگر تفاوت داشته باشند. لوله همواره به شکل یک استوانه توخالی است که مقطعی گرد دارد اما به صورت مربعی و مستطیلی نیز در بازار پیدا می شود.

تفاوت این دو لوله و تیوب از نظر کاربرد

در واقع میتوان گفت بعد از مشخصات ابعادی، مهم ترین تفاوت لوله و تیوب در کاربرد آنهاست. به این دلیل که اغلب از لوله در انتقال سیالات از نقطه ای به نقطه دیگر به خصوص برای مسافت های طولانی استفاده می شود اما تیوب ها برای گردش سیال در داخل یک سیستم به کار می رود.

برای مثال تیوب ها در ساخت بویلرها، مبذل های حرارتی و کوره های نفتی به کار می روند. یکی دیگر از تفاوت های این دو در انعطاف پذیری آنهاست به طوری که تیوب ها خم می شوند ولی لوله ها این امکان را ندارند.

تفاوت پایپ و تیوب از نظر قیمت

دقت کار بالا در ساخت تیوب باعث شده است تا قیمت آنها معمولا بیشتر از لوله های فولادی باشد. البته قیمت لوله نیز در انواع سایز و جنس های مختلف متفاوت است. برای مثال قیمت لوله های پلی اتیلن را میتوانید در داخل سایت ما مشاهده فرمایید.

یکی دیگر از نکات مهم در تایین قیمت لوله وزن آنهاست به همین دلیل حتما جدول مشخصات وزنی لوله هارا نیز مشاهده کنید.برچسب ها
{ "@context" : "http://schema.org", "@type" : "Person", "name" : "loolehcenter", "url" : "http://loolehcenter.ir", "sameAs" : [ "http://instagram.com/abyaransanat" ] } 09127066166 کارشناس